sobota, 18 sierpnia 2012

A teraz coś o Androidzie


Google kupuje Android Inc.[edytuj]

W lipcu 2005 roku Google zakupiło Android Inc., niewielką firmę z Kalifornii[4].
Założyciele firmy, którzy zaczęli pracę w Google to m.in. Andy Rubin (współzałożyciel firmy Danger), Rich Miner (współzałożyciel Wildfire), Nick Sears (T-Mobile) i Chris White (jeden z pierwszych inżynierów w WebTV). Ówcześnie wiedziano o Android Inc. niewiele więcej niż to, że tworzą oprogramowanie dla urządzeń mobilnych[4]. Zakup firmy przez Google spowodował powstanie plotek, jakoby firma Google zamierzała wejść na rynek urządzeń mobilnych, jednakże niejasne było, jaką funkcję zamierza przyjąć w ramach tego rynku.
Już w Google zespół pod kierownictwem Rubina stworzył system operacyjny dla urządzeń mobilnych, oparty na Linuksie, z myślą o wytwórcach sprzętu mobilnego i operatorach telefonii komórkowej. Google już wtedy dobrał sobie partnerów w świecie sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz zasygnalizował operatorom komórkowym gotowość do współpracy[5][6][7].
W grudniu 2006 roku spekulacje na temat wejścia Google na rynek mobilny nasiliły się ponownie. Według doniesień BBC i The Wall Street Journal Google zmierza do udostępnienia "wyszukiwarki Google i aplikacji Google na urządzeniach mobilnych, każdego dnia pracując nad tym bardzo ciężko". Media drukowane i internetowe zaczęły rozgłaszać plotki, jakoby Google pracował nad firmowanym przez siebie telefonem komórkowym (gPhone)[8]. Kolejne domniemania nasiliły się wraz z pogłoskami, że Google pracuje nad specyfikacją techniczną swojego rozwiązania i prezentuje prototypy wytwórcom urządzeń mobilnych oraz operatorom. Podobno, w sumie aż 30 prototypowych telefonów[9]Network World donosił, iż telefon Google to otwarty system operacyjny dla telefonów komórkowych, a nie konkretne urządzenia, jak iPhone[9]Phoronix donosił, że Google zamierza rozpocząć współpracę nad GPhone'em zOpenMoko[10], projektem mającym na celu stworzenie platformy dla urządzeń mobilnych całkowicie opartej o wolne oprogramowanie, m.in. jądro Linuksa.

Przyznane patenty i dokonane zgłoszenia patentowe[edytuj]

We wrześniu 2007 roku, InformationWeek donosił, że Google złożył kilka wniosków patentowych dotyczących telefonii mobilnej, zwracając uwagę, że nadejście gPhone'a jest bliskie[11][12]. Kilka ważniejszych zgłoszeń patentowych dokonanych w Stanach Zjednoczonych:[11]
  • US Patent 6785566: Obudowa telefonu komórkowego
  • US Patent 6982945: Przekaźnik radiowy
  • US Patent 6829289: Wykorzystanie pseudolosowej funkcji Hadamarda w bezprzewodowych systemach CDMA
  • US Patent Application 20070067329: Przeciążona sesja komunikacyjna
  • US Patent Application 20070159522: Obrazkowa, kontekstowa reklama
  • US Patent Application 20060004627: Reklamy dla urządzeń z funkcją telefonu
  • US Patent Application 20050185060: Obrazkowe zapytania skierowane do wyszukiwarek, dla telefonów komórkowych wyposażonych w aparaty fotograficzne
  • US Patent Application 20070066364: Aplikacje dla urządzeń mobilnych
Google dokonało także zgłoszenia patentowego dotyczącego systemu płatności dla telefonii komórkowej, co tym bardziej przekonywało o planach wprowadzenia gPhone'a[7][13]. GPay[14], jak nazwano ów system płatności, miał pozwalać użytkownikowi na przeprowadzenie transakcji pieniężnej poprzez wysłanie specjalnego tekstu do usługi Google, zawierającego szczegóły transakcji. GPay skontaktowałby się wtedy z bankiem płacącego i bankiem beneficjenta w celu realizacji transakcji. Patent ów może nie zostać przyznany, ponieważ podobny otwartyprojekt Aircash już istnieje[15].

Założenie Open Handset Alliance[edytuj]

Dzisiejsze ogłoszenie jest ważniejsze niż jakikolwiek pojedynczy Google Phone, o którym prasa spekulowała przez ostatnie kilka tygodni. Naszą wizją jest wyposażenie w tę potężną platformę tysięcy różnych modeli telefonów.
— Eric Schmidt, 5 listopada 2007[16]
5 listopada 2007 założono Open Handset Alliancekonsorcjum w którego skład wchodzą m.in. GoogleHTCIntelMotorolaQualcommT-MobileSprint Nextel oraz NVIDIA, z myślą o rozwoju otwartych standardów dla telefonii mobilnej[17]. Wraz z ogłoszeniem powstania OHA zaprezentowano platformę Android. Eric Schmidt zdementował wszystkie poprzednie plotki na temat istnienia gPhone'a.
Tego samego dnia kilka firm (m.in. MicrosoftNokia i Apple) niezrzeszonych w OHA zareagowało na jego powstanie[18].

Rozwój[edytuj]

Jedno z pierwszych urządzeń prototypowych wyposażonych w Androida
12 listopada 2007 roku OHA opublikowało pierwszą wersję Android SDK, w którego skład wchodzą narzędzia programistyczne, debuggerbibliotekiemulatordokumentacja, przykładowe projekty, tutorialeFAQ i wiele innych. Programiści muszą zainstalować Android SDK na komputerze kompatybilnym z x86 z systemem Windows XP lub VistaMac OS X 10.4.8 (lub późniejszym), bądź Linux (testowane na Ubuntu Linux Dapper Drake). SDK wymaga także Java Development KitApache Ant i Pythona 2.2 (bądź późniejszego). Eclipse 3.2 (bądź późniejsze) jest jedynym oficjalnie obsługiwanym IDE dzięki wtyczce Android Development Tools Plugin, ale programiści mogą także używać narzędzi konsolowych w celu tworzenia i debugowania aplikacji na Androida.
Wrażenia programistów z użytkowania SDK jak dotąd były zróżnicowane[19]. Narzekano między innymi na błędy, brak dokumentacji, niewłaściwą infrastrukturę jakości (QA) i brak publicznie dostępnego systemu raportowania błędów. Pomimo tego pierwsze aplikacje na Androida zaczęły się pojawiać już tydzień po opublikowaniu platformy. Pierwszą dostępną publicznie aplikacją był Wąż[20][21].
Google zaoferowało łącznie 10 milionów dolarów w ramach konkursu na najbardziej innowacyjne aplikacje przeznaczone dla systemu Android[22]. Termin składania aplikacji w ramach konkursu upłynął 14 kwietnia 2008. Do tego czasu zgłoszono 1788 aplikacji z ponad 70 krajów. Najwięcej wpłynęło ich w ostatnich godzinach przed terminem – nawet do 170 aplikacji na godzinę.
W ramach Mobile World Congress 12 lutego 2008 Google zaprezentował co najmniej trzy działające prototypy wyposażone w Androida.
Pierwszym telefonem wyposażonym w system operacyjny stał się HTC Dream, w Polsce sprzedawany pod marką Era G1 przez sieć telekomunikacyjną Era od lutego 2009 roku.
Urządzenia z systemem Android stanowiły 64% światowego rynku urządzeń mobilnych na świecie według badań z drugiego kwartału 2012 roku [23].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz